مشاهده یک "توله یوز" در جاده جاجرم/ امیدها برای تدام نسل یوزها در میاندشت زنده شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ رضا شکاریان در پاسخ به این سوال که ماجرای مشاهده یک توله یوز در محور مواصلاتی جاجرم چیست٬ اظهار داشت: ساعت 23:20 سوم تیرماه یکی از طبیعت دوستان هنگام گذر از محور سنخواست جاجرم، متوجه حضور یک توله یوزپلنگ می‌شود که در وسط جاده ایستاده است. بنابراین با توقف خودرو و کم کردن نور چراغ خودرو، شرایط عبور توله یوز را فراهم می‌آورد و با توجه به اینکه احتمال حضور مادر در اطراف زیاده بوده٬ سریعا محل را ترک می‌کند.

وی افزود: مشاهده توله، خبر خوبی از زادآوری یوز در این منطقه دارد و امید می‌رود با شروع طرح دوربین‌گذاری در یک ماه آینده، بتوانیم تصاویری از حضور این گونه ثبت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با توجه به تردد و مشاهده چند باره یوز در این مسیر در یک سال اخیر، از شهروندان خواست در مسیر جاده جاجرم به سنخواست با احتیاط بیشتر رانندگی کنند.

مدیرکل محیط زیست استان خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به اینکه فرد مشاهده کننده توله یوز از افراد بومی و آشنا به طبیعت بوده و آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده، مشخص شده که گونه مشاهده شده، توله یوز بوده است.

وی افزود: در این فصل با توجه به حضور دام‌ها برای چرا در طبیعت، حضور یوز نیز افزایش داشته که در روزهای اخیر چند مورد گزارش ثبت شده و همکاران محیط بان برای بررسی بیشتر موضوع به منطقه اعزام شدند.

شکاریان گفت: به دلیل شرایط خاص منطقه و احتمال فرار یوزها و احساس خطر، تا کنون تصاویری از این گونه یوز در این روزها ثبت نشده است.

دوره یک ماهه چالش‌برانگیز پیش روی بقای توله یوزپلنگ ایرانی استلطفاً تصویر "توله یوزپلنگ ایرانی" را جعل نکنید! + عکسروایت مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان از 3 توله یوز ایران/ چاره‌ای جز شیردهی دستی نبود

به گزارش تسنیم، در سال 1397 یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در این مسیر بر اثر بی‌احتیاطی راننده خودرو تلف شد. پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو یکی از بهترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در ایران است که با وجود منطقه دشتی و تپه ماهورها و وجود طعمه فراوان، محلی امن و مناسب برای زیست این گونه ارزشمند است.

میاندشت اکنون تنها زیستگاه دشتی و عادی یوزپلنگ آسیایی است. با توجه به اینکه از دهه 1360 هیچ گزارش مستندی از مشاهده یوز در این منطقه به‌دست نیامده بود و همچنین کاهش بسیار شدید جمعیت آهوهای منطقه٬ تصور می‌شد این حیوان در این منطقه منقرض شده باشد. اما از سال 1382 چندین بار از یوزهای بالغ و توله در این منطقه تصویربرداری شده و گزارش‌های مستندی از مشاهده آن در دست است. همچنین تحقیقات انجمن یوزپلنگ ایرانی نشان می‌دهد که نسل یوزپلنگ در این منطقه هیچگاه منقرض نشده بوده و در دو دههٔ اخیر حداقل 4 یوز در این منطقه کشته شده‌اند.

مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه‌طبیعی از سال 1388 در این منطقه فعالیت خود را آغاز کرد.

با مشاهده اخیر توله یوز در مسیر جاده جاجرم٬ امیدها برای تدام نسل یوزها در این منطقه و زنده ماندن نسل یوز ایرانی تداوم یافته است.

انتهای پیام/311/ح

مشاهده یک "توله یوز" در جاده جاجرم/ امیدها برای تدام نسل یوزها در میاندشت زنده شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول