مهار "بحران فرونشست" در کشورمان جز با احیای آبخوان‌ها ممکن نیست

– اخبار اجتماعی –

لادن رضی‌کردمحله در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره علل تشدید نرخ فرونشست در کشور اظهار کرد: چندین عامل در به‌وجود آمدن فرونشست تأثیر دارند اما مؤثرترین عاملی که نرخ فرونشست را در دشت‌های کشور تشدید کرده است، "استحصال بی‌رویه منابع آب‌های زیرزمینی" است.

وی ادامه داد: 50 درصد از ظرفیت خاک ما جامد، 25 درصد آب و 25 درصد دیگر هواست؛ بنابراین زمانی که ما تمام آب را استحصال کرده و خاک را خشک می‌کنیم، خلل و فرج‌های خاک از بین رفته و در نتیجه خاک نشست کرده و فرونشست رخ می‌دهد.

رضی‌کردمحله درباره راهکارهای مهار فرونشست متذکر شد: از آنجا که استحصال بی‌رویه منابع آب‌های زیرزمینی نقش اصلی را در تشدید پدیده فرونشست بازی می‌کند، راهکار فرونشست نیز جز در احیای آبخوان‌ها و جلوگیری از استحصال بی‌رویه از این منابع ارزشمند آبی نیست؛ وزارت نیرو که متولی آب کشور است باید وظایف خود را در این خصوص انجام دهد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین لازم است تا مدیریت درست منابع آبی حاصل از بارش نزولات آسمانی و استفاده از آب‌های نامتعارف در دستور کار قرار گیرد و در برخی سیاست‌گذاری‌های کلان آبی کشور تجدیدنظر شود؛ در کنار پروژه‌های سازه‌ای باید توجه بیشتری به طرح‌های آبخوان‌داری و آبخیزداری شود تا هم فرونشست مهار شود، هم منابع آب‌های زیرزمینی احیا شود و هم اینکه از سیل و فرساش خاک جلوگیری شود.

ایران دارای بهترین دانش بومی مدیریت منابع آب به نام "کاریز"/ حکمرانی آب به هیچ عنوان قابل کپی‌برداری نیست خطر تشدید فرونشست زمین بر اثر استخراج نفت و گاز

انتهای پیام/

مهار "بحران فرونشست" در کشورمان جز با احیای آبخوان‌ها ممکن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول