مهار فرونشست زمین به‌کمک چاه‌های جذبی+ فیلم

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پدیده فرونشست در کشور ما به یک بحران جدی تبدیل شده است که شدت آن سالانه در حال افزایش است. این پدیده در 31 استان کشور به‌جز گیلان دیده می‌شود. این پدیده در حال حاضر 609 دشت کشور را تحت تأثیر قرار داده و 28 میلیون نفر از جمعیت ایران در "مناطق خطر جدی فرونشست" زندگی می‌کنند!

با وجود اینکه شدت این پدیده در حال افزایش است و حتی در برخی از استان‌های کشور با گذر از دشت‌ها به مناطق مسکونی هم خسارات وارد کرده است, کارشناسان معتقدند که هنوز اندک زمانی برای مهار بحران فرونشست زمان باقی مانده است و در صورت جدیت مسئولین برای پرداختن به این موضوع, الگوهای خوبی در سایر کشورهای دنیا اجرا شده است که می‌توان با استفاده از همین روش‌ها نرخ فرونشست در کشور را در یک بازه چندساله به حداقل رساند.

یکی از این روش‌ها استفاده از چاه‌های جذبی است؛ حفر این چاه‌ها به‌منظور تزریق آب به لایه‌های زیرسطحی و آبخوان‌ها با هدف تغذیه سفره آب زیرزمینی و جلوگیری از افت سطح آب زیرزمینی به‌عنوان عامل اصلی فرونشست زمین انجام می‌شود. آب‌هایی که از این طریق مجدداً جذب سفره‌های زیرزمینی می‌شوند, می‌توانند در آبیاری فضای سبز شهری و در کشاورزی استفاده شوند.

حفر این چاه‌ها هزینه کمی دارد و می‌تواند در معابر شهری نیز حفر شود. این چاه‌ها علاوه بر کمک به مهار پدیده فرونشست در کنترل روان‌آب‌ها, کمک به مقابله با بحران کم‌آبی و جلوگیری از آسیب زیرساخت‌های شهری نقش دارند.

فرونشست فروچاله , پایش و نظارت در محیط زیست ,

28میلیون نفر از جمعیت ایران در "مناطق خطر جدی فرونشست" زندگی می‌کنند!/ 609 دشت و 31 استان کشور درگیر فرونشستبمب ساعتی "فرونشست" زیرپای مردم تهران!/ خسارات زلزله‌ها در برابر فرونشست ناچیز است!تجربه موفق کشورها در مهار "فرونشست زمین"؛ از چاه‌های جذب آب تا تغییر الگوی کِشت

انتهای پیام/+

مهار فرونشست زمین به‌کمک چاه‌های جذبی+ فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول