نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ طی روزهای گذشته تصاویر و فیلم‌هایی از حضور 3 فرد پلنگ ایرانی در پارک ملی توران توسط محمد کلانتری، محیط‌بان پارک ملی توران ثبت و منتشر شد. انتشار این تصاویر در کنار اخبار امیدوارکننده حضور پلنگ در این زیستگاه، نگرانی‌هایی را نیز بابت حضور پلنگ در نزدیکی زیستگاه یوز و احتمال تعارض این 2 گونه ارزشمند ایجاد کرد.

در رابطه با این موضوع، غلامرضا ابدالی، سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: به طور کلی زیستگاه پلنگ بیشتر در مناطق کوهستانی و زیستگاه یوزپلنگ در دشت است که این 2 زیستگاه با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. در پارک ملی توران نیز هم دشت‌ها و هم مناطق کوهستانی وجود دارد و با توجه به مساحت بالای پارک احتمال تعارض پلنگ و یوزپلنگ وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تاکنون در کشور ما هیچ تعارضی بین این 2 گونه مشاهده و ثبت نشده است، گفت: مشاهده پلنگ در پارک ملی توران به این معنی نیست که پلنگ به تازگی در منطقه دیده شده باشد بلکه از قبل در آنجا بوده و تصویر آن به تازگی ثبت شده است. با توجه به اینکه پلنگ از قبل در آنجا بوده و در این مدت هیچ مشکلی در خصوص تقابل یوز و پلنگ نداشته‌ایم، نگرانی از این بابت نداریم با این وجود بازهم این مورد را در سازمان محیط زیست بررسی می‌کنیم.

سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص هم‌پوشانی طعمه‌های مشترک یوزپلنگ ایرانی و پلنگ گفت: ممکن است که این 2 گونه از نظر برخی طعمه‌ها با یکدیگر مشترک باشند اما مساحت پارک ملی توران به قدری زیاد است که از این نظر مشکلی به وجود نمی‌آید.

مشاهده ‌3 قلاده پلنگ ایرانی در پارک ملی توران + فیلمچگونه از دچارشدن "پلنگ" به سرنوشت "یوز ایرانی" جلوگیری کنیم؟

انتهای پیام/

نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول