نیازمند تصویب قانون برای مدیریت "سگ‌های بلاصاحب" هستیم

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین جلسه «نحوه کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب و گله‌دار» در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این جلسه که نمایندگانی از دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، گزارشی از وضعیت انواع سگ‌ها، تهدیدات سگ‌های گله‌دار برای حیات وحش، انتقال بیماری‌های مشترک انسان و سگ‌سانان، حملات مستقیم و شکار علف‌خواران وحشی و سایر گونه‌های حیات وحش، افزایش تلفات جاده حیات وحش به واسطه تعقیب و گریز سگ‌ها، گرگاس و سایر گونه‌های هیبرید و تهدید خلوص ژنتیکی ارائه شد.

در این رابطه غلامرضا ابدالی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار تسنیم گفت: در این جلسه درباره سگ‌های بلاصاحب و سگ‌های گله صحبت شد که در این زمینه انواع تهدیدها را بررسی کردیم. این دسته سگ‌ها هم برای جوامع انسانی و مناطق مسکونی خطرآفرین هستند و هم می‌توانند برای محیط‌های طبیعی مشکل‌ساز شوند. در محیط‌های طبیعی علاوه بر تهدید مستقیم حیات وحش، آمیزش‌هایی صورت می‌گیرد که در نتیجه آن گونه‌های هیبرید و دورگه در حیات وحش به وجود می‌آید که بسیار خطرناک هستند.

تهدید 188 گونه در خطر انقراض توسط سگ‌ها/ مرگ روزانه 89 نفر بر اثر حمله سگ‌ها!

وی ادامه داد: بزرگترین مسئله‌ای که در جلسه به آن اشاره شد و همه به آن تأکید داشتند، نبود یک قانون مصوب بود که تکلیف همه دستگاه‌ها را در خصوص سگ‌ها مشخص کند. در این جلسه درخواست تصویب قانونی برای ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شد همچنین نیاز به آموزش فراگیر و فرهنگ‌سازی در خصوص این سگ‌ها بسیار ضروری تشخیص داده شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از دیگر مصوبات این جلسه، تصویب اعتبار برای سازمان شهرداری و دهیاری‌ها به عنوان نماینده وزارت کشور در خصوص ساماندهی سگ‌ها و بروز‌رسانی دستورالعمل‌های موجود بود.

ابدالی مدیریت پسماندها در جهت کاهش جمعیت سگ‌های بلاصاحب را حیاتی دانست و گفت: حیوانات بلاصاحب و پرسه زن بیشتر در اطراف مراکز پسماند پرسه می‌زنند و اگر این مراکز به خوبی حصارکشی و مدیریت شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست نقش فرهنگسازی در این زمینه را بسیار مهم تلقی و خاطرنشان کرد: مردم ما به واسطه مسائل احساسی و از سر دل‌سوزی به سگ‌ها غذا می‌دهند؛ این کار اغلب در پارک‌ها و نقاط حاشیه شهرها انجام می‌شود که بی‌شک سگ‌ها را به مناطق انسانی نزدیک می‌کند. این کار غیرقابل قبول است و تهدیدات بی‌شماری را به همراه دارد چرا که افزایش جمعیت سگ‌های بلاصاحب را به همراه دارد.

ابدالی یادآور شد: در بعضی از کشورها قوانینی وضع شده که از غذا دادن دستی به سگ‌ها ممانعت می‌کند و برای این کار جریمه بالایی در نظر گرفته شده است. ما هم باید چنین قوانینی را داشته باشیم تا از آسیب سگ‌ها به جمعیت حیات وحش و جوامع انسانی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

نیازمند تصویب قانون برای مدیریت "سگ‌های بلاصاحب" هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول