هدف از "لایرویی کانال آشوراده" توسعه گردشگری بود نه احیای خلیج گرگان!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وبینار روز ملی دریای کاسپین (خزر) امروز توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد.

در این نشست، کامران نصیراحمدی؛ استاد دانشگاه علم و فناوری مازندران در رابطه با کاهش تراز آب به‌روی تالاب میانکاله و خلیج گرگان گفت: اصرار بر لایروبی خلیج گرگان درحالی بود که تمام مطالعات و مدل‌سازی‌ها نشان داده است که با توجه به کاهش سطح تراز آب، عملاً افزایش تراز را نداریم و حتی گردش هیدروپولیکی آب نیز در هاله‌ای از ابهام است.

لایروبی کانال‌ها وضعیت "خلیج گرگان" را وخیم‌تر می‌کند؟!

وی ادامه داد: لایروبی برای نجات خلیج گرگان در کانال آشوراده انجام شده که هدف از آن پرداختن به بحث گردشگری در آشوراده بود و نه احیای خلیج گرگان؛ در جلساتی مربوط به احیای تالاب سازمان محیط زیست و اقیانوس‌شناسی که مطالعات را انجام داده بودند، اعلام کردند که لایروبی از کانال چوپوقلی و خوزینی مؤثر است اما استاندار گلستان به این دلیل که دنبال گردشگری بود به این نظرات گوش نداد.

گفتنی است، بهار سال گذشته، به‌منظور نجات "خلیج گرگان" از خشک شدن کامل، مقرر شده بود سازمان بنادر و کشتیرانی، 2 کانال آشوراده و چوپوقلی را که ارتباط‌دهنده خلیج گرگان هستند، با تخصیص اعتبار 500 میلیارد تومان، لایروبی کند تا ارتباط آب خزر با خلیج گرگان بیشتر شود؛ این تصمیم مخالفت برخی ارگانها را به‌همراه داشت.

مخالفان معتقد بودند، ازآن‌جا که جهت جریان‌های دریای خزر در بخش جنوب شرقی, شیبدار و به‌سمت کانال آشوراده است, افزایش ارتباط آب دریا با خلیج گرگان با توجه به جهت جریان می‌تواند باعث شود رسوب بیشتری به خلیج گرگان وارد شود. ازآن‌جایی که جریان در خلیج گرگان، افقی و از شرق به غرب است و شدت زیادی ندارد, این خلیج قادر نیست رسوب را به‌سمت دریای خزر پس بزند و بنابراین بیشتر شدن ارتباط آب دریای خلیج گرگان سبب ورود رسوب بیشتر به خلیج گرگان خواهد شد.

نهایتاً با اصرار استاندار گلستان، لایروبی در کانال آشوراده انجام شد که با وجود گذشت یک سال از این کار، بررسی‌ها نشان می‌دهد این اقدام بیشتر در جهت توسعه گردشگری و تسهیل کشتیرانی بوده و نه احیای خلیج گرگان!

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به پتروشیمی میانکاله گفت: دست‌اندرکاران این طرح می‌خواهند تولید گاز پروپیلن را انجام دهند و آب موردنیاز را از دریای خزر تأمین کنند. شیرین کردن آب هم قرار است در مرز تالاب میانکاله و بندر امیرآباد انجام شود که این مورد آلودگی‌های زیادی را به‌واسطه شورآبه‌ها و تلخ‌آبه‌ها وارد تالاب می‌کند.

نصیراحمدی تأکید کرد: همچنین در خصوصی آلودگی‌ها بحث گاز فلر این صنعت و فاضلاب نیز مطرح است که می‌تواند منجر به فاجعه شود.

وی با اشاره به تأمین گاز این پروژه نیز گفت: ما همین الآن برای تأمین گاز نیروگاه شهید سلیمی نکا مشکل داریم و گازهای غیراستانداردی که سوزانده می‌شود مشکل آلودگی هوای منطقه را تشدید کرده است با وجود این هنوز هم متولی طرح اصرار دارد که تأمین گاز که خوراک پتروشیمی است انجام می‌شود.

استاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هیچ مجوزی را برای این پروژه صادر نکرده است، تصریح کرد: اگر شرایط حوضه خزر را بررسی کنیم می‌بینیم که همین آلودگی‌های فعلی نیز باید کم شود نه اینکه بار اضافی به دوش آن گذاشته شود.

نصیراحمدی با بیان اینکه بیش از 80 درصد آتش‌سوزی‌های میانکاله انسان‌ساز است، گفت: عده‌ای به‌دنبال این هستند که اراضی باارزش را بسوزانند و از زمین خشکی که ایجاد می‌شود سوءاستفاده کنند، عده‌ای هم متخلفانی هستند که محیط زیست طبق قانون با آنها برخورد می‌کند و می‌خواهند با آتش‌زدن اراضی، این برخوردها را جبران کنند. ما برای مهار آتش، لودر خریداری کردیم و در سال 1401 در مهار آتش‌سوزی‌ها بسیار خوب کار کردیم.

انتهای پیام/+

هدف از "لایرویی کانال آشوراده" توسعه گردشگری بود نه احیای خلیج گرگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول