واکنش "عصبی" رسانه‌های فارسی‌زبان به گزارش تسنیم در حوزه "آب"/ پروژه "ایران 2040 استنفورد" ابزار روایت‌کننده ناامیدی از وضعیت ایران

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پروژه ایران2040 یک ابزار روایت‌کننده ناامیدی از وضعیت ایران است که توسط دانشگاه استنفورد راه‌اندازی شده است، این پروژه به‌دنبال بررسی سناریوهای بالقوه مختلف آینده برای ایران و پیامدهای بالقوه آنها مطابق با روایتگری‌های نادرست از وضعیت ایران است که قصد تحمیل آنها بر آینده ایران دارد، همچنین گزارش‌های آن، باعث ایجاد القای ناامیدی و بینش اشتباه به سیاستگذاران خواهد شد.

پیشرفت‌های علم و فناوری در عرصه‌های مختلف در ایران می‌تواند امید ایجاد کند و چالش‌ها را برطرف سازد و نویدی روشن برای پیشرفت نسل‌های آینده و حل مسائل کشور است.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

خبرگزاری تسنیم در مصاحبه‌ای با دکتر محمد همت؛ دبیر ستاد آب اقلیم و محیط زیست معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش‌­بنیان ریاست‌جمهوری تحت عنوان "ایران جزو 6 کشور برتر جهان در حوزه تکنولوژی و فناوری‌های مرتبط با آب" به موضوع پیشرفت­‌های کشور به‌ویژه در سال­‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت. همت در یک مباحثه کاملاً علمی و بر مبنای داده‌های منتشرشده در پایگاه Scimago اعلام کرد که ایران در سال 2021 جزو شش کشور برتر جهان در حوزه علوم و فناوری‌های آب بوده است.

این پایگاه رنکینگ، معتبرترین پایگاه رنکینگ کشورها و مجلات است که در همه جوامع علمی دنیا به داده‌های آن استناد می‌شود و حتی سطح مجلات از روی رنکینگ این سایت، برای جوامع علمی مشخص می‌شود. این خبر امیدبخش به مذاق عده‌ای "نفرت‌پراکن" خوش نیامد و باعث شد پایگاه‌­های رسانه‌ه­ای فارسی‌زبان وابسته، سناریویی تکراری در راستای تولید همیشگی ناامیدی را در پیش گیرند و به این خبر با فاصله اندکی پس از انتشار آن، هجوم آورده آمار اعلامی را خدشه‌دار کنند.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

در حالی که درستی مطلب منتشرشده توسط تسنیم انکارناپذیر بود و آنها نیز مجبور به تأیید شدند اما از جنبه‌های دیگر تلاش کردند مانند همیشه در جهت مأموریت اصلی خود یعنی یأس‌آفرینی و ناامیدسازی مردم ایران حرکت کنند، این درحالی است که میزان پیشرفت‌های کشور و گستردگی خدمات و امکانات در دورافتاده‌ترین روستاها­ مطلبی نیست که از نظرها پنهان بماند و این دست و پا زدن رسانه­‌ای با واقعیتی که مردم ایران در شهرها و روستاها هر روز با آن مواجه هستند، تناقضی آشکار دارد، واقعیتی که خودفروختگان خارج‌نشین از آن عصبانی هستند، پیشرفت‌های گسترده در تمام عرصه­‌های علم و فناوری و بیشتر از آن، سرعت و شتاب این پیشرفت توسط جوانان ایران است که نمود آن در پیشرفت‌های حوزه آب دیده شد، موضوعی که اربابان این رسانه‌­ها تاب تحمل آن را ندارند و در تلاشند با ابزار رسانه و شبکه­‌های اجتماعی اعتماد به نفس، عزت و خودباوری را از ملت­‌های آزاده بگیرند تا به اهداف استعماری خود و غارت منابع آنها برسند.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

کارنامه این رسانه‌­ها با انواع دروغ­‌ها و تهمت‌­ها به‌اندازه کافی سیاه است و اگرچه بعضاً ادعای حرفه­‌ای بودن و خنده­‌دارتر، گاهی ادعای بیطرفی می‌کنند ولی در نهایت بازنده هستند و صرفاً پروژه "ناامید‌سازی به‌هرقیمتی" را دنبال می‌کنند.

استحصال "آب ژرف" کام سمنانی‌ها را شیرین خواهد کرد

با توجه به داده‌های وب‌سایت رنکینگ Scimago که برگرفته از داده‌های Scopus به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع علمی جهان است، ایران در سال 2021 در زمینه فناوری و علوم آب (Water science and technology) رتبه ششم جهان را کسب کرده است. مستندات مربوطه در شکل‌های زیر نمایش داده شده است. لازم به ذکر است فقط چندین کشور از جمله چین، آمریکا، هند، انگلیس و آلمان در این زمینه از ایران جلوتر هستند.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

اما رتبه‌بندی‌ای که به‌تازگی آمار آن به‌روی سایت رنکینگ Scimago قرار گرفته است نشان می‌‌دهد که ایران در سال 2022 رتبه چهارم جهان را در اختیار گرفته است و از کشورهای انگلیس و آلمان پیشی گرفته است که حتماً در گزارش‌های بعدی تسنیم این موضوع با جدیت بسیار، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

آمار رتبه‌بندی ایران در زمینه علوم و فناوری آب طی سال‌های اخیر رشد پله‌ای قابل‌توجهی داشته که باعث امیدواری و افتخار جامعه دانشگاهی و مردم ایران است.

آب ژرف , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

آنچه مشخص است این‌که عده‌ای در داخل و خارج از کشور همه تلاش خود را بر تزریق اخبار مأیوس‌کننده، سیاه و کثیف متمرکز کرده‌اند و به هیچ عنوان حاضر نیستند کوچکترین خبر امیدبخشی وارد چرخه ذهنی مردم و جوانان این کشور شود، این در حالی است که علی‌رغم کمبودهای موجود در برخی حوزه‌ها و نارسایی‌هایی که هیچ‌کس منکر آن نیست، در بسیاری از زمینه‌ها، ایران حتی نسبت به 5 سال قبل نیز قابل مقایسه نیست و دستاوردهای بزرگ و عظیمی با تلاش دانشمندان و جوانان کشور به دست آمده است که این دستاوردها در آینده عظمت و بزرگی ایران را در چشم جهانیان، مضاعف خواهد کرد.

انتهای پیام/+

واکنش "عصبی" رسانه‌های فارسی‌زبان به گزارش تسنیم در حوزه "آب"/ پروژه "ایران 2040 استنفورد" ابزار روایت‌کننده ناامیدی از وضعیت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول