وزارت خارجه "سدسازی‌های ترکیه" را جدی‌تر دنبال کند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سدسازی‌های ترکیه بر روی رودخانه‌های مرزی تحت عنوان 2 پروژه "داپ" در حوضه آبریز ارس و "گاپ" در حوضه آبریز دجله و فرات باعث کاهش آورده این رودخانه‌ها به کشورهای پایین‌دست شده و این موضوع کشورهای منطقه را با خشکسالی و طوفان‌های گردوغبار درگیر کرده است.

در این رابطه، سید حسین موسوی‌فر؛ رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست به تسنیم گفت: ما با سفیر ترکیه جلسه داشتیم و نگرانی‌های خود در این خصوص را مطرح کردیم. در نشست منطقه‌ای وزیران نیز نگرانی‌مان را با مقامات آنها مطرح کردیم.

سدسازی‌های ترکیه در حوضه رود ارس "دشت مغان" را تا سال 1410 می‌خشکاند!

وی ادامه داد: وزیر نیرو و وزیر امور خارجه نیز در این خصوص مذاکرات جدی داشته‌اند و دکتر سلاجقه نیز مکاتباتی را داشته است. ما مطالب مهم در این خصوص را به وزیر امور خارجه منتقل کردیم و لازم است وزارت خارجه نیز بنا به ملاحظات محیط زیستی در این خصوص فعال‌تر عمل کند و این موضوع را جدی‌تر دنبال کند. ما در سازمان پیگیر موضوع هستیم اما نیاز به کمک وزارت نیرو و وزارت خارجه داریم.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرف ترکیه در مذاکرات مباحث فنی را مطرح می‌کند و کار خود را توجیه می‌کند اما به عقیده من موضوع از طریق مذاکرات قابل حل است و باید حل شود چرا که در دراز مدت آثار زیان‌باری برای کشور ما و همه منطقه خواهد داشت.

انتهای پیام/

وزارت خارجه "سدسازی‌های ترکیه" را جدی‌تر دنبال کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول