پرنده‌نگری و اکوتوریسم چاره‌ساز نجات "پرندگان مهاجر"

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روز جهانی "پرندگان مهاجر" به‌منظور افزایش توجه جهانی به مقوله پرندگان مهاجر و اهمیت آن‌ها هر ساله از سال 2006 در دومین شنبه ماه می میلادی برگزار می‌شود که امسال این مناسبت در تقویم ما مصادف با 23 اردیبهشت سال جاری است. هدف از نام‌گذاری این روز افزایش آگاهی و تأکید جهت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آنها است.

در رابطه با اهمیت موضوع پرندگان مهاجر, مهدی زارع خورمیزی, کارشناس حیات وحش به تسنیم گفت: روز جهانی پرندگان مهاجر اهمیت آنها را به ما یادآوری می‌کند و مردم را حساس می‌کند که نگاه ویژه‌ای به پرندگانی که مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند تا زنده بمانند، دارد. مهاجرت پرندگان به نظر من نوعی معجزه است که طی آن پرندگانی با جثه کوچک و وزن بسیار کم مسافت‌های بسیار طولانی را طی می‌کنند تا شانس بقا پیدا کنند.

به‌خاطر پرنده‌ها شب‌ها نور چراغ را کم کنید!

وی ادامه داد: هدف از مهاجرت پیدا کردن غذا، شرایط بهتر زندگی، فرار از سرما یا گرما و… است. مهاجرت‌ها در فصل سرما از عرض‌های شمالی به جنوبی و در فصل گرما از عرض‌های شمالی به جنوبی انجام می‌شود. کشور ما نیز در مسیر این مهاجرت‌ها قرار دارد و حدوداً از 250 گونه پرنده مهاجر میزبانی می‌کند. متأسفانه مهاجرت پرندگان در سال‌های اخیر با تهدیدات زیادی مواجه شده و اگر این روند ادامه‌دار باشد در سال‌هایی نه چندان دور بسیاری از این گونه‌ها را نخواهیم داشت.

کارشناس تنوع زیستی در رابطه با تهدیدات پرندگان مهاجر در کشور اظهار کرد: شکار غیرمجاز، تخریب زیستگاه‌ها به خصوص زیستگاه‌های آبی و نیزارها، آلودگی آب، هوا، آلودگی‌های صوتی و…، از مهم‌ترین تهدیداتی هستند که پرندگان را در خطر قرار داده است. خشک شدن زیستگاه‌های آبی در استان‌های مرکزی و جنوبی کشور به واسطه حفر بیش از چاه‌های غیرمجاز تهدیدی بسیار جدی برای پرندگان است.

زارع خورمیزی تأکید کرد: باید برای حفاظت از پرندگان مهاجر به حفظ زیستگاه، کاهش آمار شکار و کاهش آلودگی‌ها توجه بیشتری شود و در نهایت باید به سمت اکوتوریسم و پرنده‌نگری برویم.

وی خاطرنشان کرد: پرنده نگاری فرصت بزرگی است که علاوه بر ایجاد درآمد برای جوامع محلی، اهداف محیط زیستی را نیز به بهترین شکل عملی کرده و باعث حفظ زیستگاه پرندگان مهاجر می‌شود. در واقع پرنده‌نگری چاره‌ساز نجات پرندگان مهاجر است.

انتهای پیام/

پرنده‌نگری و اکوتوریسم چاره‌ساز نجات "پرندگان مهاجر"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول