"پستانداران کوچک" بیش از سایر گونه‌ها از تغییرات اقلیمی آسیب می‌بینند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس یک مطالعه جدید از دانشمندان دانمارکی، عوامل استرس‌زای مرتبط با تغییرات آب‌وهوایی، بیش از همه جانوران، پستانداران کوچک را درگیر کرده است. کارشناسان دریافتند که حیوانات بزرگ بهتر می‌توانند با پدیده‌های آب‌وهوای شدید مانند خشکسالی طولانی‌مدت و بارندگی‌های شدید کنار بیایند.

محققان نوسانات جمعیت را بین 157 گونه پستاندار از سراسر جهان تجزیه و تحلیل کردند و این نوسانات با داده‌های آب‌وهوایی در هر دوره زمانی مقایسه شد. به‌طور خاص کارشناسان بررسی کردند که کدام جمعیت حیوانات بیشترین آسیب را از تغییرات آب‌وهوایی خواهد دید. پروفسور اوون جونز، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: حیواناتی که مدت طولانی زندگی می‌کنند و فرزندان کمی دارند، نسبت به حیواناتی که برای مدت کوتاهی زندگی می‌کنند و فرزندان زیادی دارند، کمتر آسیب‌پذیر هستند.

وی ادامه داد: حیوانات بزرگی که عمر طولانی‌تری دارند بهتر می‌توانند با یک رویداد شدید مانند خشکسالی مداوم کنار بیایند زیرا این حیوانات می‌توانند منتظر بمانند تا شرایط برای تولید مثل بهبود یابد. به‌خلاف این حیوانات، پستانداران کوچک به‌شدت تحت‌تأثیر پدیده‌های آب‌وهوایی هستند زیرا منابع غذایی آن‌ها مانند حشرات، گل‌ها و میوه‌ها به‌سرعت ناپدید می‌شوند.

بر اساس این گزارش، برخی از حیواناتی که بیشتر تحت‌تأثیر تغییرات آب‌وهوایی قرار خواهند گرفت عبارتند از: موش علفزار آزارا، موش علف زیتونی، موش دم‌چاق زیبا، لمینگ کانادایی، توندرا، روباه قطبی، و شرور معمولی. در همین حال، حیوانات با جثه بزرگتر مانند فیل‌های آفریقایی، ببرهای سیبری، شامپانزه‌ها، خفاش‌های نعل‌اسبی، لاماها و خرس‌های گریزلی کمتر تحت‌تأثیر شرایط آب‌وهوایی شدید قرار می‌گیرند.

به‌گفته محققان، نتایج این مطالعه ممکن است به متخصصان کمک کند که راه نجاتی برای حیواناتی که اطلاعات زیادی درباره آن‌ها ندارند، پیدا کنند. دانشمندان انتظار دارند که تغییرات آب‌وهوایی در آینده آب‌وهوای شدیدتری را به‌همراه داشته باشد و حیوانات باید مانند همیشه با این آب‌وهوای شدید کنار بیایند، بنابراین نتایج این گزارش به پیش‌بینی چگونگی واکنش گونه‌های مختلف حیوانی به تغییرات آب‌وهوایی آینده بر اساس ویژگی‌های کلی آن‌ها کمک می‌کند.

به‌نقل از earth، توانایی گونه‌های جانوری برای مقاومت در برابر تغییرات آب‌وهوایی تنها عاملی نیست که در ارزیابی آسیب‌پذیری گونه‌ها در برابر انقراض باید در نظر گرفته شود و عواملی از جمله تخریب زیستگاه، شکار غیرقانونی، آلودگی و گونه‌های مهاجم عواملی هستند که بسیاری از گونه‌های جانوری را تهدید می‌کنند که در بسیاری موارد حتی بیشتر از تغییرات آب‌وهوایی به جمعیت جانوران آسیب می‌زند.

تولد 2 توله "پلنگ عربی" از طریق تکثیر در اسارت + عکس"گرگاس‌های درنده‌خو" تهدید مشترک انسان و حیات وحش!

انتهای پیام/+

"پستانداران کوچک" بیش از سایر گونه‌ها از تغییرات اقلیمی آسیب می‌بینند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول