پیگیری قضایی واحدهای آلاینده بی‌اعتنا به استانداردهای محیط زیستی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا رحمتی در حاشیه افتتاح 3 پروژه محیط زیستی با اشاره به اینکه حدود 700 واحد بزرگ صنعتی در شهر تهران فعالیت دارند و عمدتاً واحدهایی هستند که از دهه 40 و 50 در این محدوده مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: به واحدهایی که امکان بهینه‌سازی فرآیند خود مطابق با استانداردهای محیط زیستی را دارند فرصت داده می‌شود تا نسبت به اصلاح فرآیند برای ادامه فعالیت خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اگر در مهلت اعطایی نسبت به اصلاح فرآیند و رساندن آن به استانداردهای محیط زیستی اقدامی صورت نگیرد، ضمن ابلاغ اخطاریه، پیگیری قضایی در خصوص واحدهای آلاینده انجام خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه بر اساس ضوابط جدید استقرار صنایع، این واحدها باید به خارج از حریم شهر منتقل شوند، با سختگیرانه‌ترین استانداردهای محیط زیستی و به‌صورت مستمر تحت نظارت و پایش محیط زیست قرار دارند.

تنفس هوای آلوده در طولانی مدت خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در خصوص سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت طیف سایپا که در حوزه رنگ خودرو فعالیت دارد، توضیح داد: با راه‌اندازی این تصفیه‌خانه پساب صنعتی که مجهز به تکنولوژی پیشرفته‌ای است، پساب خط رنگ این شرکت را که غلظت شیمیایی بالای داشته و تجزیه‌پذیری پایینی دارد، به استاندارد محیط زیست می‌رساند و خروجی این سیستم دوباره بازچرخانی شده و در فرآیندهای صنعتی و آبیاری فضای سبز شرکت قابل استفاده خواهد بود.

رحمتی ادامه داد: وقتی تصفیه پساب در مجموعه‌های صنعتی انجام می‌شود، آب با کیفیت استاندارد در خود مجموعه استفاده می‌شود و ضمن اینکه در مصرف آب صرفه‌جویی و محیط زیست نیز حفظ می‌شود، این بازچرخانی آب بازگشت سرمایه را برای آن واحد صنعتی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه به استناد قانون واحدهای بزرگ صنعتی که مشمول انجام مطالعات ارزیابی محیط زیستی هستند ملزم به نصب سیستم پایش برخط بوده و بقیه واحدها در راستای مسئولیت اجتماعی و بالا بردن راندمان محیط زیستی خود می‌تواند به این سیستم تجهیز شوند، بیان کرد: سیستم تصفیه پساب شرکت ساپکو با حجم 200 هزار لیتر در شبانه روز با لجن فعال و هوادهی عمقی و در مجموعه کاملاً بسته تصفیه می‌شود و خروجی آن مطابق با استانداردهای محیط زیستی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه شرکت مالیپل سایپا نیز با توجه به اینکه در حوزه ریخته‌گری فعالیت داشته و در طول فرآیند، ذرات گرد و غبار وارد هوا شده و آلودگی هوا ایجاد می‌کند، گفت: حدود 1200 فیلتر در خروجی دودکش های این مجموعه نصب شده و به سیستم پایش آنلاین نیز تجهیز شده و با پایش‌های صورت گرفته خوشبختانه خروجی دودکش های این مجموعه صنعتی مطابق با استانداردهای محیط زیستی است.

رحمتی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه نگاه محیط زیست در خصوص واحدهای صنعتی نگاهی تعاملی است، افزود: در کلانشهری مانند تهران، آلودگی هوا، مشکلات پساب و تبعات آلودگی‌ها در حوزه محیط زیست خط قرمز ماست اما سعی بر این شده است در خصوص مشکلات واحد های صنعتی به صورت تعاملی و در قالب کارگروه‌های تخصصی این مشکلات با پیگیری مدیران مجموعه‌ها رفع شود.

وی تصریح کرد: براساس قوانین جدید صنایع آلاینده باید به‌صورت فصلی اعلام شوند ولی با توجه به حجم وسیع صنایع در تهران و عدم امکان پایش همه واحدها، به دنبال تقویت سیستم پایش محیط زیست هستیم تا بتوانیم پایشی مستمر بر تمام واحدهای صنعتی تهران در هر فصل داشته باشیم.

گفتنی است در این مراسم سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت طیف سایپا با اعتبار 15 میلیارد ریال، سیستم پایش آنلاین شرکت مالیبل سایپا با اعتبار 3 میلیارد ریال و سیستم پایش آنلاین پساب تصفیه‌خانه شرکت ساپکو با اعتبار 11 میلیارد ریال افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام/

پیگیری قضایی واحدهای آلاینده بی‌اعتنا به استانداردهای محیط زیستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول