چرا باید به بازگشت "رویا" امید داشته باشیم؟

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته از تالاب فریدونکنار خبر رسید که دوره زمستان‌گذرانی درنای "امید" و درنای "رویا" در کشورمان به پایان رسیده و این دو مهاجرت خود به سمت سیبری را آغاز کردند.

امید درنای وفادار به اقلیم ایران است که با وجود اینکه جفت خود آرزو را در سال 1386 توسط شکارچان در تالاب فریدونکنار از دست داده بود اما مسیر خود را عوض نکرده و برای 16 سال پیاپی است که برای زمستان‌گذرانی به ایران می‌آید. امید هر ساله اوایل آبان ماه به ایران می‌رسد و نیمه اسفند ماه مهاجرت خود را به سمت سیبری آغاز می‌کند. در این سال‌ها همواره دوستداران محیط زیست از زمانی که مهاجرت امید آغاز می‌شود، چشم‌انتظار بازگشت او در آبان ماه می‌مانند.

"امید" و "رویا" تالاب فریدونکنار را ترک کردند

امسال اما این انتظار تنها برای بازگشت امید نیست و باید منتظر باشیم که این بار علاوه بر امید، "رویا" نیز مهمان تالاب فریدونکنار شود و یا حتی جمعیت بیشتری از درناها را نیز با خود به ایران بیاورد. رویا درنای ماده‌ای است که سازمان حفاظت محیط زیست در بهمن ماه از بلژیک به ایران آورد تا به امید معرفی کرده و تلاش کند این دو با یکدیگر هم مسیر شده و از این طریق کریدور ایران را احیا کنند.

حیات وحش ,

مراحل معرفی امید و رویا به خوبی پیش رفت و در زمان اقامت در تالاب فریدونکنار، تصاویر و ویدیوهای مختلفی از هم‌پرواز شدن، هم‌قدم شدن و آوازخوانی امید و رویا منتشر شد و روز گذشته نیز همانطور که انتظار می‌رفت، امید و رویا با یکدیگر هم‌مسیر شده و مهاجرت خود را آغاز کردند.

حال باید 8 ماه منتظر مانده و امیدوار باشیم که امید و وریا بار دیگر مهمان ایران شده و حتی در بهترین سناریو درناهای دیگری را نیز به ایران بیاورند. به گواه کارشناسان با توجه به اینکه معرفی دو درنا به یکدیگر به خوبی انجام شده و در مدت 34 روزی که در کنار هم بودند، به خوبی ارتباط گرفتند، این امیدواری وجود دارد که در آبان ماه همراه با یکدیگر برای زمستان‌گذرانی به ایران برگردند.

درناها تابستان در سیبری هستند و برای زمستان‌گذرانی به عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر می‌آیند. مهاجرت درناها از طریق مسیر هند، چین و ایران انجام می‌شود. درحال حاضر مسیر چین پرترددترین مسیر است؛ مسیر هند نیز شرایط خوبی دارد اما مسیر ایران را فقط امید حفظ کرده است.

انتهای پیام/

چرا باید به بازگشت "رویا" امید داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول