چشم‌نوازی حیات وحش توران/ وقتی قوچ‌های تورانی "دل‌ربا" می‌شوند + فیلم

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، منطقه حفاظت‌شده توران یا خارتوران شامل سه محدوده حفاظت شده‌است که افزون‌بر منطقه حفاظت‌شده قسمت اعظم مساحت، پناهگاه حیات وحش در قسمتی از شرق و پارک ملی در میانه را نیز دربردارد. پارک ملی 8 درصد، پناهگاه حیات وحش 17 درصد و منطقهٔ حفاظت‌شده 75 درصد از کل مساحت منطقه را تشکیل می‌دهد.

تنوع حیات وحش در منطقه توران به گونه‌ای است که خارتوران را آفریقای ایران لقب داده‌اند. ذخیره‌گاه زیست‌کره توران با مساحت یک میلیون و 470 هزار و 640 هکتار بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران است و پس از "سرنگتی" آفریقا واقع در کشور تانزانیا دومین منطقهٔ زیست‌کره جهان به‌شمار می‌آید.

توران پس از پناهگاه حیات وحش نایبندان در طبس لقب دومین مجموعهٔ حفاظت‌شده وسیع ایران را با خود یدک می‌کشد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت یک میلیون هکتار، همچنین یکی از 13 ذخیره‌گاه زیست‌کره حیات وحش در ایران است.

در توران 41 گونه پستاندار، 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده و 2 گونهٔ دوزیست شناسایی شده‌اند که شاخص‌ترین این گونه‌ها همان یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی هستند. خارتوران در کنار منطقه حفاظت‌شده بهرام گور در استان فارس آخرین پناهگاه گورخر بوده که اخیرا پارک ملی کویر نیز به این زیستگاه‌ها اضافه شده است. حیوانی که در گذشته‌های دور تقریباً در دو سوم خاک ایران و چند کشور همسایه زندگی می‌کرد. در سال 1389 اداره محیط‌زیست استان سمنان جمعیت گورخر آسیایی توران را 149 رأس اعلام کرده بود و در سال‌های گذشته شاهد انتقال این گونه مهم حیات وحش از توران و دیگر استان‌های کشور به پارک ملی کویر برای احیای آن در این زیستگاه مهم حیات وحش نیز بوده‌ایم.

خارتوران همچنین حالا بیشترین تعداد یوزپلنگ را هم بین مناطق مختلف ایران در خود جای داده‌است. به جز این‌ها غزال ایرانی (آهو)، جبیر، پلنگ ایرانی، سیاه‌گوش، گوسفند وحشی، کل‌وبز، گربه شنی، گربه دشتی، گربه پالاس (از انواع نادر گربه‌سانان در ایران)، کفتار راه‌راه، گرگ، شغال زرد، روباه قرمز و شاه روباه از پستانداران شاخص این ناحیه هستند.

از پرندگان پارک ملی توران هم می‌توان به هوبره، کبک، تیهو، بلدرچین، چاخ‌لق، کبوتر چاهی، قمری، دم‌جنبانک ابلق، سبزه‌قبای هندی، باقرقره، سهره سبز، سهره صورتی، چکاوک کاکلی، سنگ‌چشم دم‌سرخ، انواع گنجشک، اردک بلوطی و حواصیل و انواع پرندگان شکاری مانند بحری، دلیجه، عقاب طلایی، عقاب دشتی، شاه‌بوف، مرغ حق، دال، کرکس مصری، قرقی و انواع سارگپه اشاره کرد. این منطقه از بهترین زیستگاه‌های زاغ بور نیز به‌شمار می‌رود. زاغ بور تنها پرنده بومی انحصاری ایران است که در کنار بوته‌های قیچ زندگی می‌کند.

از خزندگان شاخص خارتوران هم به جز انواع سوسمار و آگاما می‌توان به بزمجه بیابانی، لاک‌پشت مه‌میزدار، کفچه‌مار، افعی شاخ‌دار و انواع مارهای جعفری اشاره کرد.

همه این موارد که بیان شد توران را به منظره‌ای بکر و دیدنی از حیات وحش بدل کرده است.

شکارچی غیرمجاز قوچ‌های وحشی در نیشابور دستگیر شدمرگ و میر قوچ و میش‌ها در پارک ملی کلاقاضی صحت ندارد

آنچه در فیلم زیر که توسط علیرضا دزیانیان به ثبت رسیده از نظر خواهید گذراند؛ گله‌های زیبا از میش و قوچ‌های این منطقه است که بیشتر نوع ماده این گونه از حیات وحش باردارند و زمان زایش آنها هم همین فصل بهار خواهد بود.

انتهای پیام/363

چشم‌نوازی حیات وحش توران/ وقتی قوچ‌های تورانی "دل‌ربا" می‌شوند + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول