کاهش مشروط سرعت خودروهای عبوری در "جاده انقراض یوزپلنگ ایرانی"

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درآخرین نشست کمیسیون بین سازمانی که روز شنبه 7 مرداد ماه 1402 با حضور دستگاه‌های عضو و سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان میهمان برگزار شد، پیشنهاد سازمان حفاظت محیط‌زیست جهت کاهش سرعت خودروهای عبوری در بخشی از مسیر میامی تا سبزوار تا سطح 80 کیلومتر بر ساعت بررسی شد و موافقان و مخالفان درباره آن صحبت کردند.

سرانجام مقرر شد، سرعت خودروها در این مسیر برای مدت یک‌ سال تا سطح 90 کیلومتر بر ساعت (با رعایت حد جریمه 90 کیلومتر) کاهش باید. این کاهش سرعت با ارزیابی اثرات بر تلفات جاده‌ای یوزپلنگ آسیایی و تصادفات خودروها قابل ارزیابی و تمدید خواهد بود.

منتظر "انقراض یوزپلنگ ایرانی" نشسته‌ایم؛ فنس‌کشی جاده عباس‌آباد ـ میامی بماند برای وقتی دیگر!

همچنین سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشنهاد کرد که در مقابل کاهش سرعت در سراسر مسیر پرخطر، این محدودیت از مناطقی که با اجرای عملیات فنس‌کشی در یک سال آینده ایمن خواهد شد، برداشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اگر چه پیشنهاد این سازمان با وجود همراهی خوب بخش‌هایی از وزارت راه و شهرسازی، عیناً مورد تأیید کمیسیون قرار نگرفت اما این نخستین بار است که با تلاش سازمان حفاظت‌ محیط‌زیست و همراهی وزارت مزبور این تصمیم برای حفاظت از یکی از ارزشمندترین گونه‌های حیات‌وحش کشور گرفته می‌شود و می‌تواند سرآغاز همراهی موثرتر بین دستگاهی برای حفاظت از این گونه باشد.

به گزارش تسنیم، محور میامی ـ عباس‌آباد در استان سمنان و در محدوده پارک ملی توران به عنوان اصلی‌ترین زیستگاه یوز در کشور، واقع شده است.

این محور به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران ـ مشهد از نقاط پرتردد جاده‌های کشور است و تاکنون 13 فرد یوزپلنگ در این مسیر تلف شده و این محور 40 کیلومتری نقش مهمی در قرار گرفتن یوز ایرانی در لبه پرتگاه انقراض داشته است.

انتهای پیام/

کاهش مشروط سرعت خودروهای عبوری در "جاده انقراض یوزپلنگ ایرانی"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول