کاهش 33 درصدی جنگل‌زدایی در" آمازون"

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دولت برزیل می‌گوید که جنگل‌زدایی از جنگل‌های استوایی آمازون در شش ماه اول ریاست جمهوری لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حاکی از کاهش 33.6 درصدی بوده است.

براساس این گزارش، جنگل‌های بارانی در ژانویه تا ژوئن امسال 2649 کیلومتر مربع کاهش یافته، که در مقایسه با 3988 کیلومتر مربع در شش ماه نخست سال گذشته و در دوره ریاست جمهوری بولسونارو، حاکی از کمتر شدن جنگل‌زدایی است. البته داد‌ه‌های ماهواره‌های دولتی برزیل هنوز توسط کارشناسان به طور مستقل تأیید نشده است.

جنگل‌های آمازون برزیل در سال جاری به رکورد جدیدی از جنگل‌زدایی رسیده است

تحقیقات شبکه نظارت جهانی جنگل‌ها در ماه آپریل نشان داده بود که سال گذشته منطقه‌ای از جنگل‌های استوایی به وسعت کشور سوئیس با پاکسازی درختان از بین رفته و در هر دقیقه به اندازه نزدیک به 11 زمین فوتبال، جنگل در سال 2022 از بین رفته و دولت وقت برزیل در آن دست داشته است.

دولت جدید برزیل متعهد شده است که تا سال 2030 به جنگل‌زدایی یا پاکسازی جنگل‌ها در آمازون پایان دهد، با این حال آنها برای رسیدن به این هدف با چالش بزرگی مواجه هستند چرا که مساحت جنگل‌های بارانی که در همین مدت و در زمان ریاست جمهوری جدید از بین رفته، بیش از سه برابر شهر نیویورک است.

در اوایل سال جاری، لولا،رئیس جمهور برزیل دستور به ممنوعیت استخراج از شش معدن و ذخایر بومیان برزیل را داد و محدودیت‌هایی برای کشاورزی در جنگل‌های آمازون ایجاد کرد که این تصمیم با موافقت رهبران بومی برزیل مواجه شد.

بی‌بی‌سی نوشت، با وجود کاهش جنگل‌زدایی در آمازون، آمار آتش‌سوزی در این جنگل‌ها افزایش یافته و تنها در ماه ژوئن 3075 آتش‌سوزی در آمازون ثبت شده که بالاترین حد از سال 2007 است. در بسیاری از این آتش‌سوزی‌ها حجم بالایی از گاز کربن منتشر می‌شود و با پاکسازی و جنگل‌زدایی مناطق قبلی مرتبط هستند.

به گزارش تسنیم، آمازون بزرگترین جنگل بارانی جهان است که 60 درصد آن در برزیل قرار دارد. به دلیل تعداد زیاد درختانی که در آنجا رشد می‌کنند و به خاطر جذب دی‌اکسید کربن و آزادسازی اکسیژن توسط این درختان، به جنگل‌های آمازون "ریه‌های سیاره" هم می‌گویند.

انتهای پیام/

کاهش 33 درصدی جنگل‌زدایی در" آمازون"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول