کرم‌های خاکی تنوع زیستی کانادا را تهدید می‌کنند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ کرم‌های خاکی نقش بسیار مهمی در افزایش کیفیت خاک دارند و رشد و حیات بسیاری از گونه‌های گیاهی نیز به این موجودات وابسته است اما تحقیقی که دانشمندان به تازگی در کشور کانادا انجام داده‌اند, حاکی از تاثیر منفی کرم خاکی بر تنوع زیستی حشرات در این کشور است.

دانشمندان از حشرات بالای زمین در مناطق دارای کرم خاکی و مناطق بدون کرم خاکی درقسمت‌های مختلف کشور کانادا نمونه‌برداری کردند که نتیجه این نمونه‌برداری‌ها نشان داد که فراوانی حشرات، تنوع زیستی و زیست توده در مناطق دارای کرم خاکی در مقایسه با مناطق فاقد کرم خاکی کمتر بود!

در مناطقی که بیشترین تعداد کرم خاکی را داشتند، جمعیت حشرات 61 درصد، تنوع زیستی حشرات 27 درصد و غنای گونه‌ای (تعداد گونه‌های موجود در یک زیست بوم) 18 درصد کاهش داشته است.

دکتر جوخوم؛ سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت: ما انتظار داشتیم که کرم‌های خاکی تنها روی حشرات بالای زمین تأثیر بگذارند اما این موجودات نه تنها فراوانی، بلکه زیست توده و غنای گونه‌ای را نیز تحت تأثیر قرار داده‌اند. جالب اینجاست که بر خلاف سایر حشرات, تعداد حشرات شکارچی مانند عنکبوت در مناطقی که کرم خاکی وجود داشت بیشتر بود و این شکارچی‌ها از کرم خاکی تغذیه می‌کردند.

وی با بیان اینکه علت وجود رابطه معکوس بین کرم‌های خاکی و حشرات بالای زمین هنوز مشخص نشده است, بیان کرد: این امکان وجود دارد که کرم‌های خاکی منابع غذایی را مصرف کنند و ذخیره غذایی موجود در زیستگاه حشرات بالای زمین مانند سوسک‌ها و لارو مگس‌ها را که مواد گیاهی مرده را تجزیه می‌کنند، کاهش دهند.

استاد دانشگاه لایپزیگ خاطرنشان کرد: در کشورهایی که کرم خاکی به صورت بومی در خاک آن وجود داشته، بعید است که این کرم‌ها جمعیت حشرات را تهدید کنند و کرم‌ها در این مناطق مهندسان مهم اکوسیستم هستند که بسیاری از عملکردهای مهم اکوسیستم به آنها بستگی دارد.

"حشرات مهاجم" تا سال 2050 بیش از یک میلیون درخت آمریکا را نابود می‌کنند

انتهای پیام/

کرم‌های خاکی تنوع زیستی کانادا را تهدید می‌کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول