کشف جدید محققان دانشگاه تهران؛ "کبد" انسان مقصد نهایی میکروپلاستیک‌ها!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر آرش جوانشیر خویی؛ عضو هیئت علمی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در تحقیقی با عنوان "میکروپلاستیک در اکوسیستم ناحیه خزری" با ردیابی مسیر طی شده توسط میکروپلاستیک‌ها در بدن انسان، دریافت که بیشترین محلی که میکروپلاستیک‌ها تمایل به مهاجرت دارند، کبد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: پلاستیک‌ها که به دلیل شیوه زندگی انسان امروز به سه شکل فلس، رشته و یا توپ درمی‌آیند در طبیعت از جمله اقیانوس‌ها و دریاها و در خشکی‌ها توسط آبزیان و سایر جانوران جذب می‌شود.

وی با بیان اینکه در قطب شمال 6 میلیارد تن میکروپلاستیک وجود دارد، اظهار کرد: پلاستیک‌ها به حدی در طبیعت وارد شده و افزایش یافته‌اند که حتی در بدن خرس قطبی یک کیلوگرم پلاستیک جذب‌شده وجود دارد و آن را با خود حمل می‌کند.

جوانشیر خویی با اشاره به اینکه انسان به خاطر استفاده از گوشت جانوران دریایی و غیردریایی و از طریق استنشاق میکروپلاستیک‌های موجود در هوا، این مواد را دریافت می‌کند، افزود: این مواد از طریق دیواره روده جذب و در نهایت وارد کبد می‌شوند.

"لارو برخی حشرات" آلودگی میکروپلاستیک‌ها را تشدید می‌کنند

این تحقیق با توجه به اطلاعات بسیار کم در خصوص میزان آلودگی میکروپلاستیک‌ها در حوضه‌های آبی داخلی به خصوص جنوب دریای خزر و عدم مطالعات در خصوص موجودات این منطقه، وجود یا عدم وجود، فراوانی، رنگ، شکل و ترکیب میکروپلاستیک‌ها در رسوب آب بدن و موجودات منطقه انجام شده است.

این تحقیق ثابت می‌کند علاوه بر اینکه میکروپلاستیک‌ها توانایی جذب آلاینده‌ها و ایجاد اثر تشدیدی سموم در بدن موجودات را دارند، بیشترین محلی که برای جذب شدن انتخاب می‌کنند، کبد است.

انتهای پیام/

کشف جدید محققان دانشگاه تهران؛ "کبد" انسان مقصد نهایی میکروپلاستیک‌ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول