گیاهان گرمسیری قادر به حذف فلزات سنگین از خاک هستند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی در "Environmental Pollution" منتشر شده است، یافته‌های اخیر نشان داده که برخی از گیاهان گرمسیری می‌توانند فلزات و متالوئیدهای سمی را از خاک حذف کنند.

وبسایت "earth" در این باره نوشت, اگرچه برخی از فلزات به طور طبیعی در خاک وجود دارند، اما معمولاً در سطوح مضر برای محیط زیست نیستند. فلزات در طول زمان به دلیل آلودگی هوا از منابعی مانند انتشار وسایل نقلیه و فعالیت‌های ساختمانی به سطوح سمی در لایه‌های بالایی خاک می‌رسند.

"گیاه پالایی" استفاده از گیاهان برای پاک‌سازی خاک از سموم است. اگرچه گیاه پالایی نیاز به تعهد طولانی‌مدت دارد، محققان معتقدند که این کار نسبت به برخی فناوری‌های جایگزین، از جمله شستشوی خاک و اسیدشویی، ارجحیت دارد. این روش‌ها اغلب گران‌تر هستند و از مواد شیمیایی خشن استفاده می‌کنند.

محققان دانشگاه فناوری "نانیانگ" در کشور سنگاپور و هیئت پارک‌های ملی سنگاپور می‌خواستند تعیین کنند که آیا گیاه پالایی در سنگاپور قابل دوام است یا خیر؛ جایی که به دلیل در دسترس بودن محدود زمین، اصلاح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

"تان سوی انگین", یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد: نتایج ما نشان داد مناطقی وجود دارند که سطوح فلزات سنگین و متالوئیدها نسبتاً بالا بوده و می‌توانند بر محیط زیست و سلامت گیاهان و جانوران سنگاپور تأثیر بگذارند. این امر مستلزم اقدامات پیشگیرانه است مانند روش ما در استفاده از گیاهان برای حذف این مواد سمی برای به حداقل رساندن آلودگی فلزات سنگین.

این تیم 46 گونه گیاهی را مورد مطالعه قرار دادند تا مشخص کنند که آیا آن‌ها مناسب برای گیاه پالایی هستند یا خیر. آن‌ها دریافتند که 12 گونه به طور مؤثر فلزات سنگین و متالوئیدهایی مانند کادمیوم، آرسنیک، سرب و کروم را از خاک خارج می‌کنند. گونه‌های مؤثر شامل علف گاوی (Axonopus compressus)، سرخس ترمز (Pteris vittata) و پنی ورت هندی (Centella asiatica) بود.

این تیم اکنون در حال آزمایش این گیاهان در مناطقی با غلظت بالای فلزات سنگین بوده تا ببینند چقدر در محیط شهری مؤثر هستند. علاوه بر این، آن‌ها در حال بررسی استفاده از ذرات غیر آلی برای تشویق رشد گیاهان و بهبود توانایی آن‌ها در جذب آلاینده‌ها هستند. استفاده از این ترکیبات ممکن است روند اصلاح را تسریع کند.

ژن‌های نهفته در گونه‌های جانوری و گیاهی انتقال‌دهنده خصوصیات حیات به آیندگان هستندگیاهان خانگی حدود 20درصد دی‌اکسید نیتروژن را کاهش می‌دهند

انتهای پیام/

گیاهان گرمسیری قادر به حذف فلزات سنگین از خاک هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول