4721 "گونه گیاهی مهاجم" در جهان وجود دارد!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، گونه‌های گیاهی مهاجم می‌توانند اثرات مخربی بر اکوسیستم‌های محلی داشته باشند که این اثرات با تغییرات آب و هوایی قابل مقایسه است. با این حال دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چه تعداد از گونه‌های مهاجم در جهان وجود دارد.

یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه ماساچوست آمهرست نخستین مطالعه‌ای است که به طور جامع، ناشناخته‌های مختلفی را مشخص می‌کند که باید به منظور مدیریت مؤثر گونه های گیاهی مهاجم در سراسر جهان مورد توجه قرار گیرند. به گفته کارشناسان، مقرون به صرفه‌ترین روش برای توقف گونه‌های مهاجم، توقف ورود آن‌ها به محیط‌های جدید است و برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید دقیقاً بدانند که کدام گیاهان مهاجم هستند.

متن کاشت دانه میوه‌ها را دست به دست نکنید! ماهی قرمز و لاک‌پشت "پشت گوش قرمز" گونه مهاجم طبیعت ایران هستند

درحالی که فهرست گیاهان مهاجم در سراسر جهان شامل گونه‌های گزارش‌شده توسط دانشمندان است، گونه‌های گزارش‌نشده در حال حاضر خطر قابل‌توجهی دارند.

بریتانی لاگینهاس، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشجوی دکتری در تحلیل جغرافیایی گفت: تجارت و تغییرات آب و هوایی حرکت گسترده گونه‌ها را در سراسر جهان تسهیل کرده است. در برخی موارد، این گونه‌ها در محیط جدید خود مستقر شده و گسترش می‌یابند و باعث آسیب‌های زیست‌محیطی و اقتصادی ویران‌کننده می‌شوند. اطلاعات اولیه در مورد گونه‌های مهاجم، از جمله اینکه کدام گونه‌ها مهاجم هستند، به کجا حمله کرده‌اند، و زمان تهاجم آن‌ها، برای توسعه استراتژی‌هایی برای جلوگیری از گسترش آن‌ها و آسیب‌های بعدی حیاتی است.

لاگینهاس همراه با همکارانش پایگاه داده‌ای از 5893 مطالعه را استخراج کرد که به سال 1959 بازمی‌گردد. این داده‌ها 3008 گونه مهاجم را گزارش می‌کرد اما مدل‌سازی آماری نشان می‌دهد که در واقع باید 4721 گونه وجود داشته باشد، اگرچه هویت 1713 گونه باقی مانده همچنان به شکل یک راز باقی مانده است. به گفته محققان، در حال حاضر بسیاری از گونه‌های مهاجم عمدتاً به دلیل شمارش نابرابر سیستماتیک و جغرافیایی در گزارش‌های علمی گم شده‌اند.

این مطالعه در مجله Ecological Applications منتشر شده است.

انتهای پیام/

4721 "گونه گیاهی مهاجم" در جهان وجود دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول