نیمی از مرگ‌های منطقه مدیترانه شرقی بر اثر آلودگی هواست

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ملکهاوی؛ مشاور ارشد منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در وبینار «راهبردهای مشترک بهداشت محیط و کار با سازمان جهانی بهداشت» اظهار داشت: تعهد جمهوری اسلامی ایران در کاهش رد پای کربن در نظام سلامت، مشهود است. ایران به سرعت در حال بررسی سیستماتیک این موارد بوده و رهبری این اقدام مهم رادر منطقه به عهده گرفته است. سازمان بهداشت جهانی از اقدامات ایران حمایت می‌کند.
وی افزود: در منطقه مدیترانه شرقی که 22 کشور حضور دارند 745 میلیون نفر جمعیت ساکن هستند که سالانه یک میلیون نفر از آنان بر اثر آلودگی هوا ناشی از تغییرات اقلیمی جان خود را از دست می‌دهند.
وی با اشاره به این که مسائل زیست محیطی در این منطقه بیشتر از سایر بیماری‌ها موجب مرگ زودهنگام انسان‌ها می‌شود، ادامه داد: نیمی از کل مرگ و میرها در منطقه مدیترانه شرقی ناشی از آلودگی هوا و طوفان ریزگردهاست. طی سال‌های آتی در این منطقه مانند برخی نقاط دیگر در جهان شاهد خشکسالی و سیلاب به صورت توام خواهیم بود.
خسارت 8.2 میلیارد دلاری آلودگی هوا به کشور/ 12 درصد مرگ‌های سالانه منتسب به آلود..

ماجرای حمله سگ‌های ولگرد به دو دختربچه در کرمان چه بود؟+ فیلم و عکس

– اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، از روز گذشته خبری در فضای مجازی مبنی بر حمله سگ‌های ولگرد به دو دختربچه در شهرک افضلی‌پور کرمان منتشر شد که برای اطلاع از جزئیات این خبر به شهرک مسکونی افضلی‌پور که در شمال شهر کرمان واقع شده است، رفتیم.
اسدی مدیرعامل شهرک افضلی‌پور کرمان دراین‌باره در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: ساعت حدود یک بعدازظهر روز پنجشنبه دو دختربچه که همراه یکی از بستگان خود سوار موتورسیکلت بودند مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: وقتی سگ‌ها به‌سمت موتورسوار و بچه‌ها حمله‌ور می‌شوند راننده موتورسیکلت از ترس سرعت خود را بیشتر می‌کند که متأسفانه منجر به واژگونی و حادثه می‌شود و بچه‌ها به‌شدت به زمین برخورد می‌کنند.
اسدی با اشاره به اینکه با حضور اورژانس بچه‌ها سریعاً به بیمارستان منتقل می‌شوند اما سر و صورت بچه‌ها به‌شدت آسیب دیده است و روحیه خوبی ندارند افزود: درخواست‌های زیادی برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد به شهرداری کرمان داشتیم که در مواردی انجام شده است اما تعداد سگ‌ها زیاد است. متأسفانه تعدادی از ساکنین شهرک هم همکاری ندارند و به ا..

پایش بیش از 300 واحد صنعتی همزمان با گشت‌های محیط زیست تهران

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا مزینانی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی انجام شده گشت و پایش‌های شبانه، در حوزه کل استان، از طریق ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها و ستاد اداره کل اجرا می‌شود، افزود: هدف از انجام این گشت‌ها و پایش‌ها کنترل منابع آلوده‌کننده هوا و مقابله با تخلفات احتمالی خصوصاً در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل هفته است.
وی با اشاره به اینکه این پایش‌ها به طور ویژه از ابتدای آذرماه آغاز شده و در 13 محور اصلی برقرار است، اظهار داشت: در این مدت 213 واحد صنعتی مورد پایش قرار گرفته‌اند که حاصل آن 8 مورد توقف فعالیت آلاینده و صدور 6 اخطاریه رفع آلایندگی برای واحد‌های متخلف از سوی مامورین اجرایی این اداره کل بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تأکید بر اینکه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و واحد‌های بزرگ مقیاس صنعتی استان به طور روزانه و مداوم رصد و پایش می‌شود، تصریح کرد: از ابتدای آذر ماه، 92 مورد بازدید از واحد‌های معدنی و تولید شن و ماسه و آسفالت هم که دارای بار آلایندگی هوا هستند صورت گرفته و نکات و ملاحظات زیست محیطی به این واحد‌ها تأکید شد..

افزایش بیماری‌های تنفسی نتیجه تغییرات اقلیمی/ لزوم کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جعفر جندقی؛ رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش بیماری‌های تنفسی را با تغییرات آب و هوایی و اقلیم مرتبط دانست و اظهار کرد: تغییرات اقلیمی موجب گرم شدن زمین، افزایش دی اکسید کربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، سیلاب‌ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش آب، باران های سیل آسا و به هم ریختگی فصول شده است. بیماری‌های تنفسی دارد جای سرطان‌ها را به عنوان دومین عامل بیماری‌ها می‌گیرد.
وی ادامه داد: میزان انرژی تا سال 2030 به 2.6 وات بر متر مربع و در سال 2090 به 8.5 وات بر متر مربع می‌رسد. وقتی درجه حرارت در مقیاس جهانی بیشتر از 3 درجه بالا رود کره زمین دیگر جای زندگی نخواهد بود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش بیماری‌هایی نظیر وبا را محصول این وضعیت دانست و اظهار داشت: سیاست‌ها باید به سمت تغییر سیستم پیش برود. ارتقای سطح دانش مردم درباره بیماری‌ها، ایمنی آب و غذا، بهره‌گیری از توان سازمان‌های مردم‌نهاد، به‌روزرسانی راهنماهای بالینی، افزایش آگاهی در سطح دانشگاه‌ها و جامعه و افزایش آگاهی کارکنان سلامت به مهار تبعات..

بودجه حفاظت از کل حیات وحش کشور فقط 12 میلیارد تومان!

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در حالی که شرایط تغییر اقلیم و خشکسالی و فعالیت‌های توسعه‌ای از جمله جاده‌سازی‌ها, معدن‌کاوی‌ها و … فشار زیادی را بر زیستگاه‌ها و و به‌ویژه گونه‌های در حال انقراض کشورمان وارد کرده است, بودجه‌ای که هر سال برای حفاظت از حیات وحش در نظر گرفته می‌شود، بسیار کم است و به هیچ عنوان، پاسخگوی حفاظت از مناطق چهارگانه کشور نیست.
مشکل دیگری که در تأمین بودجه بخش حفاظت از تنوع زیستی وجود دارد، این است که همین اعتبارات محدود نیز بسیار دیر ابلاغ می‌شود. بسیاری از فعالیت‌ها در زمینه حفاظت از گونه‌های جانوری فصلی است و نیاز از است که بودجه آن در همان موعد مقرر پرداخت شود. به عنوان مثال سرشماری پستانداران بزرگ در اواخر پاییز انجام می‌شود, سرشماری پرندگان آبزی عموماً در دی‌ ماه انجام می‌شود و بیماری‌های حیات وحش نیز که مهار آن‌ها بسیار پرهزینه است، ممکن است در هر فصلی از سال رخ دهد که مقابله با آن نیاز به تخصیص فوری اعتبارات دارد.
حفظ حیات وحش و تجهیز محیط‌بانان نیازمند تخصیص بودجه/فرسودگی 80 درصد ناوگان خودرویی محیط‌زیستمحافظت از تنوع زیستی ک..

هوای تهران "ناسالم" است

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بر اساس داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای امروز (3 آذر) پایتخت در اکثر مناطق در شرایط “ناسالم برای گروه‌های حساس” است و میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون که آلاینده اصلی تهران در 24 ساعت گذشته بوده است، هم‌اکنون عدد 141 را نشان می‌دهد.
سوزاندن ذخایر سوخت فسیلی باقی‌مانده جهان باعث انتشار 3.5 تریلیون تن گازهای گلخانه‌ای می‌شود!بر اساس شاخص کیفیت هوا (AQI)، زمانی که شاخص عددی بین 101 تا 150 را نشان دهد، کیفیت هوا در شرایط “ناسالم برای گروه‌های حساس” است.
انتهای پیام/

دوران "تخریب محیط زیست" و فرار از پرداخت خسارت آن تمام شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دیگر زمان خسارت زدن به محیط زیست و فرار از پرداخت خسارت گذشته است،گفت: اگر کسی کوچک‌ترین خسارتی به محیط زیست وارد کند باید هزینه‌های آن را بپردازد و خسارت زیادی متحمل شود

سلاجقه کمبود بودجه برای نگهداری "پیروز" را تکذیب کرد

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، علی سلاجقه امروز در حاشیه سومین روز برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست ضمن تشکر از حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و اصحاب رسانه در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست اظهار کرد: ارتباط تنگاتنگی میان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان انرژی اتمی وجود دارد.
وی ادامه داد: انرژی اتمی به عنوان یک انرژی پاک نقش مهمی در ارتقای استانداردهای محیط زیستی دارد و با توجه به بحث تحریم‌های هسته‌ای باید تنوع سوختی داشته باشیم. در کشوری همچون ایران که از نعمت سوخت‌های فسیلی برخوردار است محدود کردن این سوخت معنا ندارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در همکاری دو سازمان گام‌های خوبی درجهت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، کربن صفر، حفاظت از آب و خاک و حل مشکل پسماند برداشته شده است. در نشستی هم که هفته گذشته با حضور استاندار گیلان برگزار شد راه‌های خوبی در بحث معضل شیرابه‌های استان به کمک فناوری‌های سازمان انرژی اتمی مطرح شد.
وی ادامه داد: همانطور که در برنامه ششم توسعه آمده است، باید برای تامین 30 درصد انرژی برق کشور از انرژی پاک استفاده کنیم و در ا..

پاکسازی آلودگی‌ شرکت پالایش نفت تهران با فناوری‌ و محصولات دانش‌بنیان

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، شرکت پالایش نفت تهران با پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تصفیه لجن مخازن نفتی خود با استفاده از فناوری‌ها و محصولات دانش‌بنیان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.
این تفاهم‌نامه همکاری با هدف استفاده از خدمات فناورانه، نوآورانه و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته به پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی در پاکسازی انواع آلودگی‌های خاک، لایروبی و تصفیه لجن مخازن نفتی پالایشگاه تهران مابین مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران و رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی به امضا رسید.
چرا در کاغذ کتاب‌های درسی از “کربنات کلسیم” استفاده شده است؟!به‌کارگیری محصول دانش‌بنیان پودر باکتریایی با عنوان تجاری BIOREMER برای حذف آلودگی‌های نفتی خاک و لجن‌های نفتی در مقیاس پایلوت در پالایشگاه، با همکاری پالایشگاه تهران و بکارگیری ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته به پژوهشکده برای ارائه خدمات در زمینه‌های پاکسازی انواع آلودگی خاک، لجن‌های نفتی موجود در پالایشگاه و لایر..

اعلام هشدار نارنجی آلودگی هوا در پایتخت

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حامد یزدی مهر، پیش از ظهر یکشنبه از هشدار نارنجی آلودگی شماره دو هواشناسی استان تهران خبر داد و اظهار کرد: برای دوشنبه 30 آبان تا چهارشنبه دوم آذر پایداری جو پیش‌بینی شده است.
وی به انباشت آلاینده‌ها، کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها اشاره کرد و افزود: به همه شهروندان توصیه می‌شود در تردد خودروها مدیریت لازم را داشته باشند.
صدور “هشدار زرد آلودگی هوا” در هفته جاریمدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: از همه مردم می‌خواهیم نسبت به هشدارهای صادر شده حساس باشند و با توجه به اعلام‌های قبلی از وقوع آسیب و خطرهای احتمالی جلوگیری کنند.
انتهای پیام/

اسکرول