چرا "سیلاب" رخ می‌دهد و چه راهکاری دارد؟

سیل به‌دلیل ازبین‌رفتن پوشش گیاهی اعم از مراتع، جنگل‌ها، تعرض به حریم و بستر رودخانه و پهنه سیل‌گیر، جانمایی نادرست سازه‌ها، توسعه شهری و صنعتی بدون در نظر گرفتن آمایش سرزمین و کاربری متناسب زمین، شکل خسارت‌باری به خود می­‌گیرد و باعث خسارت می‌شود.

تغییرات آب و هوایی باعث تشدید عوامل بیماری‌زا می‌شود

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس یک مطالعه جدید منتشر شده در ژورنال Nature Climate Change، محققان دریافتند که انتظار می‌رود تغییرات آب و هوایی باعث تشدید 58 درصد از بیماری‌های عفونی در جهان شود.
در رابطه با این موضوع، دکتر آرون برنشتاین، مدیر برنامه سلامت و محیط زیست دانشگاه هاروارد گفت: تغییرات آب و هوایی تقریباً بر افزایش هر عفونتی که می‌توانید تصور کنید، تأثیر دارد. این تأثیرگذاری بیماری‌هایی مانند کووید-19، آبله میمونی و ویروس اچ‌آی‌وی را نیز شامل می‌شود. علت تشدید این بیماری‌ها بر اثر تغییرات اقلیمی این است که منشأ ابتدایی همه آن‌ها انتقال ویروس از یک حیوان به یک شخص بوده است.
وی در رابطه با نحوه تأثیرگذاری تغییر اقلیم توضیح داد: معمولاً عوامل بیماری‌زا پیش از این که از حیوانات به انسان منتقل شوند، از یک حیوان به حیوان دیگر منتقل می‌شوند و این انتقال عوامل بیماری‌زا معمولاً در میان حیواناتی است که زیستگاه متفاوت داشته و تاکنون با یکدیگر برخورد نداشته‌اند. تغییر اقلیم و افزایش دمای ناشی از آن سبب می‌شود تا جانوران مختلف برای فرار از گرما به محیط‌ها..

یوز ماده و 4 توله حاشیه جاده تهران به مشهد شناسایی شد

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ حسن اکبری از شناسایی یوز مادری که عصر روز پنج‌شنبه 20 مردادماه به همراه 4 توله در شمال محور جاده ترانزیت تهران به مشهد مشاهده شد، خبر داد.
وی اظهار کرد: ماده یوز شناسایی شده، “هلیا” نام دارد و یوز ماده‌ای است که سال گذشته از مادرش “هَرب” جدا شده و امسال موفق شد که 4 توله به دنیا بیاورد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با تلاش همکاران محیط زیست استان سمنان و انجمن یوزپلنگ ایرانی بر اساس بانک اطلاعاتی شناسایی یوزهای منطقه توران، مشخص شد که این ماده یوز “هلیا” نام داشته و امسال موفق شد که 4 توله دیگر را به طبیعت زیبای ایران هدیه کند.
وی گفت: امیدواریم به لطف خداوند سبحان و با یاری همدیگر و به‌ویژه توجه و همکاری رانندگانی که در مسیر این جاده تردد می‌کنند و نیز دامداران و جامعه محلی و با حفاظت از مناطق زیستگاهی این گونه با ارزش، بتوانیم در راستای احیای این گونه ارزشمند قدم مثبتی برداریم.
نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریمانته..

نگرانی بابت تعارض پلنگ و یوزپلنگ در پارک ملی توران نداریم

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ طی روزهای گذشته تصاویر و فیلم‌هایی از حضور 3 فرد پلنگ ایرانی در پارک ملی توران توسط محمد کلانتری، محیط‌بان پارک ملی توران ثبت و منتشر شد. انتشار این تصاویر در کنار اخبار امیدوارکننده حضور پلنگ در این زیستگاه، نگرانی‌هایی را نیز بابت حضور پلنگ در نزدیکی زیستگاه یوز و احتمال تعارض این 2 گونه ارزشمند ایجاد کرد.
در رابطه با این موضوع، غلامرضا ابدالی، سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: به طور کلی زیستگاه پلنگ بیشتر در مناطق کوهستانی و زیستگاه یوزپلنگ در دشت است که این 2 زیستگاه با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. در پارک ملی توران نیز هم دشت‌ها و هم مناطق کوهستانی وجود دارد و با توجه به مساحت بالای پارک احتمال تعارض پلنگ و یوزپلنگ وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تاکنون در کشور ما هیچ تعارضی بین این 2 گونه مشاهده و ثبت نشده است، گفت: مشاهده پلنگ در پارک ملی توران به این معنی نیست که پلنگ به تازگی در منطقه دیده شده باشد بلکه از قبل در آنجا بوده و تصویر آن به تازگی ثبت شده اس..

"گرمایش جهانی" جنسیت لاک‌پشت‌ها را تغییر داده است!

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دانشمندان آمریکایی که روی لاک‌پشت‌های دریایی و تخم‌هایشان مطالعه می‌کنند، طی چهار سال گذشته هیچ لاک‌پشت دریایی نری را در ساحل فلوریدا پیدا نکرده‌اند و تنها لاک‌پشت‌های دریایی ماده را در این منطقه مشاهده کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد علت این پدیده مربوط به افزایش دمای شن و ماسه، ناشی از گرمایش جهانی باشد.
در رابطه با این موضوع، بت زیرکلباخ، مدیر کلینیک لاک‌پشت‌های دریایی در فلوریدا گفت: با توجه به اینکه جنسیت لاک‌پشت‌های دریایی با دمای شن و ماسه تعیین می‌شود، تغییرات آب‌وهوایی بر لاک‌پشت‌های دریایی تأثیر می‌گذارد. ما دریافتیم که هرچه شن و ماسه گرم‌تر باشد، نسبت لاک‌پشت‌های ماده بیشتر است.
وی توضیح داد: لاک‌پشت‌های ماده در هوای گرم و لاک‌پشت‌های نر در هوای سرد به دنیا می‌آیند، بنابراین ماده‌ها در تابستان گرم افزایش می‌یابند و نکته ترسناک این است که چهار تابستان اخیر در فلوریدا گرم‌ترین تابستان تاریخ بوده است.
بنا به اظهار وبگاه اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)، اگر تخم لاک‌پشت در دمای کمتر از 27.7 درجه سانتی‌گراد پرورش یابد، لاک‌..

درباره یکی از لوکس ترین جزیره های ایران

جزیره کیش یکی از لوکس ترین و مجلل ترین مناطق تفریحی در ایران می باشد که توجه علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. جزیره زیبا کیش با جاذبه های گردشگری بسیار متنوعی که دارد نظر گردشگران خارجی را نیز به خود جلب کرده است. این روزها اگر قصد یک سفر تفریحی فوق […]

احتمال حضور خانواده "یوزپلنگ" تلف شده در محل تصادف!

– اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روز جمعه یک فرد یوزپلنگ ایرانی ماده در محور عباس‌آباد_میامی تلف شد. جدای از ماده یوزپلنگ تلف شده گزارش‌ها حاکی از آن است که 2 یوزپلنگ دیگر نیز در محل حادثه دیده شده‌اند که احتمال می‌رود خانواده یوز تلف شده باشند. به همین منظور همچنان گشت و پایش های شبانه روزی محیط‌بانان در محدوده تصادف ادامه دارد تا در صورت مشاهده مجدد یوزپلنگ‌ از هرگونه تصادف احتمالی و رقم خوردن فاجعه‌ای دیگر جلوگیری شود.
همچنین با توجه به اینکه توله یوزپلنگ تلف شده جز یوزهای شناسنامه‌دار نبوده است، این احتمال می‌رود که خانواده آن هم شناسایی نشده باشند و در صورت مشاهده آن‌ها بتوان تعداد 2 فرد یوزپلنگ دیگر را به آمار یوزپلنگ‌های شناسنامه‌دار اضافه کرد.
توجه به تابلوهای سرعت مجاز و رعایت قوانین رانندگی توسط رانندگان در محدوده مذکور می‌تواند محیط‌بانان را در این امر یاری کند.
تلف شدن یک فرد یوزپلنگ ایرانی بر اثر تصادف در جاده سمنان8 یوزپلنگ ایرانی تاکنون در تصادفات تلف شدند/ راه حل نجات یوزها از زبان یک پژوهشگر حیات وحشانتهای پیام/

جنسیت "یوزپلنگ" تلف شده هنوز مشخص نیست

– اخبار اجتماعی – غلامرضا ابدالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با یوزپلنگی که شب گذشته در محور میامی استان سمنان تلف شد، اظهار کرد: محل تصادف توله یوزپلنگ حدود 15 کیلومتر خارج از مناطق حفاظت شده توران و در منطقه آزاد میامی بوده است. این توله حدود یک سال داشته است.
وی با بیان اینکه این توله یوزپلنگ تلف شده جزء یوزپلنگ‌های ثبت شده و شناسنامه‌دار در منطقه حفاظت شده توران نبوده است، گفت: به دلیل اینکه توله یوزپلنگ تلف شده از ناحیه لگن آسیب جدی دیده است، هنوز نمی‌توان جنسیت آن را مشخص کرد و برای این کار نیاز به کالبدشکافی است.
سرپرست دفتر حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: مقرر شده تا در منطقه ای که تصادف در آن رخ داده است نیز فنس‌کشی انجام شود و تمهیدات لازم برای جلوگیری از چنین حوادثی در نظر گرفته شود.
تلف شدن یک فرد یوزپلنگ ایرانی بر اثر تصادف در جاده سمنانانتهای پیام/

تلف شدن یک فرد یوزپلنگ ایرانی بر اثر تصادف در جاده سمنان

– اخبار اجتماعی – ‌به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مجید غضنفری، مشاور رسانه‌ای سابق یگان حفاظت سامان محیط زیست در صفحه شخصی خود نوشت: متأسفانه ساعتی قبل یک فرد یوزپلنگ ایرانی در محور میامی استان سمنان بر اثر برخورد با خودروهای عبوری جان باخت.
همچنین فرد خاکپور، دامپزشک حیات وحش نیز با بازنشر این مطلب، تلف شدن این یوزپلنگ ایرانی را تأیید کرد.
انتهای پیام/

سگ نگهبان صاحبش را در نیشابور کُشت

– اخبار استانها – باقر صدیقی، بخشدار سرولایت نیشابوردر گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نیشابور اظهار داشت: این حادثه زمانی رخ داد که یکی از باغداران روستای چکنه به همراه همسر خود، سگ نگهبان خود را به باغ برده و به درخت می‌بندند.
صدیقی افزود: هنگامیکه صاحب سگ برای ریختن نان جلوی سگ می‌رود، با حمله ناگهانی مواجه شده و سگ مذکور گلوی پیرمرد را بشدت گاز گرفته و رها نمی‌کند.
“سگ‌های ولگرد” باعث جذب بیشتر حیوانات وحشی به محل زندگی انسان‌ها می‌شوندحمله سگ‌های خانگی به نیروهای اورژانس تهران! + عکسگزارش| پرسه سگ‌های ولگرد در سایه بی‌تفاوتی مسئولان شهری سنندج/ آیا توانایی جمع‌آوری نیست یا سوءمدیریت را تجربه می‌کنیم؟وی ادامه داد: همسر مرد هر چه تلاش می‌کند نمی‌تواند کاری انجام دهد و سگ خشمگین پیرمرد را خفه کرده و همسر وی را نیز زخمی می‌کند.
صدیقی تصریح کرد: در نهایت یکی از اهالی که فریادها را می‌شنود برای کمک اقدام کرده اما سگ خشمگین از روی جنازه پیرمرد فاصله نمی‌گیرد لذا سرانجام با کمک نیروهای پاسگاه چکنه، سگ با شلیک پلیس از پای در می‌آید.
بخشدار سرولایت با بیان اینکه جنازه پیرمرد به سردخانه شهر چ..

اسکرول